Môžete použiť kokosový olej miesto klasického SPF?

Môžete miesto klasického SPF použiť rastlinné oleje? Sú efektívne alebo je to len ďalší mýtus? Zistíte v článku.

Recept:

Vezmite si kokosový olej (ak nemáte kokosový, pokojne môžete aj malinový, avelanový alebo akýkoľvek máte doma), natrite sa ním dokladne na celom tele. Teraz, keď ste krásne lepkavý, všetky muchy sa na vás lepia a neudržíte ani pohár v ruke, ľahnite si na Slnko a opaľujte sa. Vezmete si všetok úžasný vitamín D spolu s krásnou zdravou hydratovanou opálenou kožou a ako bonus si zarobíte na predčasné starnutie a rakovinu kože.

Takto nejako by mal vyzerať recept na opaľovanie, ak by som si chcela vyrobiť do budúcnosti ďalších pacientov 😀
Ale keďže máme roboty dosť a cieľom je zefektívniť celý proces, uveďme si tento mýtus o olejoch na pravú mieru.

Pravdepodobne to začalo pár rokov dozadu jednou štúdiou, kde skúšali zmerať SPF oleja in vitro. Čo ale funguje v niekde v labáku nemusí fungovať na ľudskom organizme. Odhadované SPF bolo v takýchto štúdiách napr. pri kokosáku a oliváči okolo 7. V 2021 vyšla štúdia (mimochodom zo SR a ČR), kde merali UVB fotoprotektívny efekt u rastlinných olejov in vitro aj in vivo a vyšli im oveľa menšie hodnoty (pr. kokosák okolo 1), . Treba podotknúť, že aj na nízky efekt musíte použiť dostatočné množstvo oleja, čo fakt nebude praktické a zároveň sa na tej koži musí vôbec udržať, aby mal nejaký efekt.

Preto prosím, vyberte si SPF z lekárne a oleje radšej nechajte na konzumáciu.

Sú rastlinné oleje dobré SPF? Pravda či mýtus?
Mýtus jednoznačne.

 

Titulka: <a href=“https://www.freepik.com/free-photo/woman-s-face-into-shield-makes-spf-protection-from-ray_26218529.htm#fromView=search&page=1&position=0&uuid=f1ee37d6-2347-4ba0-a39c-f0aab806101e“>Image by Anastasia Kazakova on Freepik</a>