Dnes si rozpitveme:
- Spôsobuje cukor rakovinu?
- Živí cukor rakovinu?
- Oplatí sa držať ketodiétu pri rakovine?
- Môžem zjesť čokoládového Mikuláša?
V komentároch na sociálnej sieti som našla “perfektné” odporúčanie. Ak máš rakovinu, vysaď cukor, aby ti viac nerástla. Uvedieme si toto tvrdenie na správnu mieru a rozpitveme ho v dnešnom dieli newslettra “V pitevni.”
Ako získavame energiu?
Na začiatok si musíme uvedomiť, že naše komplexné telá sa skladajú z buniek. Každá táto bunka sa skladá z ďalších organel, ktoré musia byť z niečoho postavené. Na svoju stavbu a chod potrebujú energiu, ktorú im dodávame aktívne my – stravou.
Z každého sústa čo zjeme, získame bielkoviny, cukry a tuky. Veľké molekuly jedla sa nám v procese trávenia rozložia na svoje menšie jednotky. Bielkoviny na aminokyseliny, polysacharidy na jednoduchšie cukry a tuky na mastné kyseliny a glycerol. Tieto drobné molekuly sa dostávajú do buniek, kde si ich bunky spracujú.
“Barb, hovoríme teraz ale o bežných alebo nádorových bunkách?” to je správna otázka, čítajte ďalej.

Cieľom nášho jedenia a trávenia je získať energiu. Pozrime sa spolu v krátkosti na cukor v normálnych bunkách.
Normálne bunky metabolizujú cukor prostredníctvom Krebsovho cyklu (pozn.: Kto mal niekedy v živote biochémiu, toho teraz oblial studený pot) za prítomnosti kyslíka – tzv. aeróbnych podmienok. Následne po ďalších procesoch nám vzniká milovaná molekula ATP. Túto molekulu naše bunky zbožňujú, lebo pre ne predstavuje energiu. Takto získame vyše 30 molekúl ATP (cca 36).
Ďalším spôsobom získavania energie je glykolýza, ktorá vytvorí 2 molekuly ATP. Oproti 30 to znie menej efektívne, nemyslíte?
Ak toto prebieha v normálnych bunkách, čo je iné v nádorových? Otto Warburg sa na to snažil nájsť odpoveď.
Hovoríme o “Warburgovom efekte”. V nádorových bunkách vypozoroval zvýšený príjem glukózy a zvýšenú glykolýzu, teda menej efektívny spôsob získavania energie, aj keď mali dosť kyslíka (tzv. aeróbna glykolýza). Prečo teda bunky nevyužili efektívnejší Krebsov cyklus, ale radšej glykolýzu?
Stále to ale nevysvetľuje, prečo žerú toľko glukózy.
Aby sme to pochopili, pozrime sa na hlavnú charakteristiku rakoviny. Zbláznené bunky, ktoré sa delia rýchlo ako králiky vo svojich najlepších časoch. Potrebujú veľa jesť a z niečoho vznikať. Teda cukor na energiu a stavebné látky, aby sa mali z čoho vytvoriť.
- Pri Warburgovom je tok glukózy do laktátu až 100-krát rýchlejší ako cez Krebsov cyklus, čo vedie k podobným množstvám produkcie ATP za rovnaký čas. Takto získajú dostatok energie.
- Warburgov efekt prostredníctvom svojich medziproduktov pomáha vytvoriť dostatok stavebných zložiek pre svoju DNA, mastné kyseliny a aminokyseliny. Takže majú z čoho budovať svoje ďalšie bunky! Yey. Ako bonus, týmto spôsobom získajú menej kyslíkových radikálov, ktoré by ich mohli zabiť.
Takže majú aj dosť energie, aj stavebné zložky.
Úplne nový spôsob interpretácie vety “work smarter, not harder”.
A čo keby sme im ten cukor naozaj nedali? Umreli by?
Ak áno, tak my s nimi.
Cukor nie je len biela kryštalická látka, ktorú dávate do koláčov. Sacharidy sú široká skupina.
Rakovina nie je jedno ochorenie. Je to veľká skupina chorôb, ktorú skúmajú a diagnostikujú patológovia. Rakovinové bunky síce spotrebovávajú glukózu vo vyššej miere, ale to aj iné časti tela. Ukázali sme si, že metabolizmus glukózy je aj v normálnych aj v rakovinových bunkách podobný a potrebný.
Obmedziť príjem cukru je nemožné a ani to nespomalí šírenie rakoviny a už vôbec nezabráni jej vzniku.
“Ale predsa len, čo ak prestanem jesť cukor a prejdem napríklad na ketodiétu? Moje bunky si poradia inými cestami a rakovinu vyhladujem.”
Rakovinové bunky využijú ako zdroj energie čokoľvek, čo im dáte. Nasadíte ketodiétu? Proste využijú vedľajšie produkty, ktoré pri metabolizme tukov a bielkovín vzniknú a tie využijú na energiu a stavbu.
Takže jediné, čo z toho budete mať je únava, podvýživa, stres a strach z jedla. Nedostatok energie zasiahne aj mozog, ktorý fičí primárne na glukóze. Hoci ho mnohí používať na myslenie zasadne odmietajú, riadi všetky ostatné životné funkcie.
Nepreukázalo sa, že obmedzenie príjmu sacharidov predchádza rakovine alebo znižuje jej progresiu.
Hoci…
Ak nadmerný príjem sacharidov spôsobí obezitu, potom áno. Zvyšujete si riziko rakoviny. Inak ale nie.
Prečo rakovina svieti na PET vyšetrení?
PET vyšetrenie využíva vyššie popísanú glykolýzu v rakovinových bunkách. Radioaktívne značený analóg glukózy sa akumuluje v nádore a pekne zasvieti. Spolu s ním však “svietia” aj iné orgány, napríklad spomínaný mozog.
O ničom inom to ale nesvedčí.

Na záver si zodpovieme stručne otázky z úvodu:
Spôsobuje cukor rakovinu?
Nie, nespôsobuje. Rakovina je multifaktoriálne ochorenie. Potrebujete viac ako jeden faktor, aby vznikla. Cukor medzi ne sám o sebe nepatrí, pokiaľ nespôsobí obezitu. To je, zhodou okolností, rizikový faktor vzniku rakoviny.
Živí cukor rakovinu?
Z glukózy získavajú energiu všetky bunky, vrátane rakovinových. Cukor v cukorničkách rakovinu ale určite neživí.
Oplatí sa držať nízkosacharidovú diétu alebo ketodiétu pri rakovine?
Nie, nádorové bunky rakoviny použijú energiu z iných zdrojov tak ako ostatné bunky. Nenechajte sa strhnúť šarlatánskym marketingom, ktorý ponúka drastické diéty. Nezaberú.
Môžem zjesť čokoládového Mikuláša?
Dajte si, dobrú chuť.
Ak sa vám dnešný diel newslettra V pitevni páčil, budem vďačná za každé zdielanie.
Podporiť ma môžete aj kúpou symbolickej kávy (ktorú pretavím na reálnu) cez buymeacoffee.com