Viete si vypestovať solárny mozoľ?

Solárny mozoľ (solar callus) je medicínsky NEZNÁMY (čítaj vymyslený) pojem, ktorý má podľa alternatívnych zdrojov opisovať akúsi adaptáciu kože na slnečné žiarenie, ktoré má následne fungovať ako ochrana pred UV.

Áno či nie?
Vystavovanie sa UV žiareniu skutočne vyvolá zmeny v koži a tá má svoje „adaptačné“ mechanizmy ako stimulácia melanínu a zhrubnutie epidermis (str. corneum, aby sa zvýšila svetelná dráha a následne znížil prenos UV žiarenia do zraniteľných buniek bazálnej a suprabazálnej vrstvy – pre tých čo chcú podrobnosti.) Tieto mechanizmy sú tam preto, lebo koža sa pri pôsobení UV UŽ poškodzuje a chce sa ochrániť.

Ale nedostatočne:
Zároveň s tým sa bunky poškodzujú. Mechanizmov poškodenia je viacero – priamym pôsobením UV, oxidačným stresom, poškodením DNA, zápalom či imunosupresiou.

Poškodenie buniek sa buď čiastočne opraví, AK sú k dispozícii opravné mechanizmy. Ak opravné mechanizmy nestačia, postupne sa takéto poškodenia hromadia a sú zbytočne vzniknutým rizikom pre rakovinu kože. V tom lepšom prípade bazocelulárny či skvamózny karcinóm, v tom menej príjemnom melanóm.

Je teda možné adaptáciou na Slnko aka solárnym mozoľom pripraviť telo na Slnko? Pravda či mýtus? Mýtus jednoznačne. Možno sa nespálite v prvých 20 minútach, ale DNA poškodenie je príliš riskantné a zbytočné predčasné starnutie je len ako nepríjemný bonus.