Vitajte vo svete Non toxic

Vitajte vo svete Non toxic. Máme všetko bezpečné, s nami sa vám nič nemôže stať. Ibaže by nie.  Toxicita je schopnosť chemickej látky spôsobiť poškodenie organizmu. Nemôžeme sa preto čudovať, že toto slovo evokuje u ľudí zdesenie, strach, úzkosti. Nikto sa predsa nechce otráviť! A už duplovane nie svoje deti, ale o tom potom. 

Preto nám tu vznikol non toxic svet. Na prvý pohľad plný ružových jednorožcov, kde je všetko znie bezpečne. Ak budete používať ich produkty, nič sa vám nestane. Je to (väčšinou) prírodné, a to do prírody predsa patrí (a tá nám vôbec nechce ublížiť). Marketing non toxic sveta sa dostal aj k nám a zažíva rozpuk. Oplatí sa za ich produkty míňať peniaze?

Prejdime si najčastejšie tvrdenia, ktoré som u rôznych propagátorov a v článkoch o non-toxic za tie roky pochytila. 

 

Nepoužívam tento produkt. Je toxický! Radšej prejdite na jeho non-toxic verziu. 

Tvrdenie, ktoré vidím na každom blogu v non toxic svete, najmä u zahraničných tvorcov. A následne máme link na produkt, ktorý má zo spolupráce a/alebo má z neho províziu a/alebo ho predáva. Na tom by zrovna nebolo nič zlé, ale… 

Teraz tu mnohých sklamem, ale toxické môže byť všetko. Aj ten non-toxic produkt. Prepáčte, že ste sa to dozvedeli takto.

 

Toxicita závisí od dávky. 

Vysvetlíme si to na jednoduchom príklade. 

 

Voda. 

Ak je vypijete 2 litre, bude to skvelé, potešíte telo.

Ak jej vypijete naraz 20 litrov, umriete.

 

Toxicita závisí od dávky. Dávka robí jed.

 

Ak sa v nej okúpete, potešíte sa, ale cez kožu ani žiaden iný extra účinok nebude. 

Ak ju vdýchnete, utopíte sa. Voda vás môže zabiť.

 

Toxicita závisí od dávky. Dávka robí jed. Aj spôsob podania robí jed.

 

Sú látky, ktoré dobre znesieme na pokožke, ale jesť by sme ich nemali. Ani väčšinu tých non toxic produktov nebudete olizovať. Taká sóda bikarbóna vám na koži veľa problémov nespraví, ale ak jej zjete extrémne veľa, môžete si spôsobiť vážne problémy, vrátane úmrtia.  Dávka tvorí jed. 

 

Ak budete vzduch vdychovať do pľúc, všetko bude v poriadku. Ak si ale veľké množstvo pichnete do cievy, spôsobíte si embóliu. Aj spôsob podania robí z akejkoľvek látky potencionálne smrtiacu. Myslite na to, keď budete počúvať, ako influencer bez vzdelania hejtí nejakú konkrétnu látku.  

 

 

Non – toxic nie je chémia! 

Všetko je chémia. Vrátane non toxic produktov, vrátane všetkého prírodného. Čítala som tvrdenie, že ak to nedokážete vysloviť, nemôžete to jesť ani si dať na telo. (Keďže ani moje meno nedokážu ľudia správne vysloviť, výnimočne vás žiadam dodržiavať túto zásadu v mojej prítomnosti :D). Samozrejme je to blbosť. 

Tento iracionálny strach z chémie voláme chemofóbia. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí nerozumejú biológii ani chémii (Ako príklad odporúčam pozrieť si môj post/článok o Medical médium)

Slovo toxický je bez kontextu bezvýznamné, ako hovorí Dr. Andrea Love vo svojom substacku (odporúčam odoberať).

 

Ale non toxic je prírodné!

A čo je prírodné, to vás tiež môže zabiť, alebo poškodiť. Botulotoxín je veľmi silný jed, ktorý vás zabije a zároveň vám vyhladí vrásky. Mnoho prírodných byliniek, ktoré dokážu pôsobiť aj liečivo, majú nežiadúce účinky. Prírodné neznamená neškodné. 

Zapli ste si niekedy Animal Planet? National Geographic? Spektrum? My doma veľakrát. Všimnite si tam nabudúce, že po tom ako žralok niečo/niekoho  zožral, prejdú plynule na africkú savanu, kde opäť niekto niečo loví a žerie. Potom prejdeme do pralesa s peknou žabkou menom Pralesnička žltá, ktorá vás zabije svojim jedom batrachotoxinom iba pri dotyku. Ale hlavne, že je to prírodné. 

 

 

Ale v tejto štúdii hovorili…

Jop, in vitro. Alebo na myšiach? Hovorí to jedna jediná štúdia, kým ostatné to vyvrátili? Bola publikovaná v Predatory Journale alebo nejakom významnom? Áno, záleží na tom, minimálne by sa vám v hlave mal objaviť výkričník s nápisom “Pozor”. 

Alebo to bola naozaj humánna štúdia, ktorá vystavovala ľudí extrémnej koncentrácii nejakej látky, ktorú bežne takto cez deň nepoužijete? 

 

(Správne, narážam na všetky mýty o opaľovacích krémoch. Tu vám nontoxikáči odporúčajú tie prírodným s oxidom zinočnatým, zásadne non nano, ktorý sa, mimochodom, vyrába synteticky. Fun fact – Môžete pokojne používať akékoľvek SPF, ktoré vám vyhovuje. Nezabije vás to. UV na druhú stranu môže.)

 

A čo dobrá interpretácia štúdie? 

Robím si vlastný záver, ja čítam štúdie,“ čítala som na niekoľkých profiloch za posledný mesiac (Menovať nebudem, hoci viem, že následne by som bola virálnejšia) Gratulujem, je to chvályhodné, vzdelávať sa treba. A teraz sa naskytne otázka: aké štúdie? 

Môžu byť relevantné, ale väčšinou sú z predatory journal (v skratke – publikujú čokoľvek za peniaze, odporúčam kontrolovať minimálne na Bealls liste). Zo štúdie si musia prečítať viac, než len abstrakt a celá štúdia sa musí následne dobre interpretovať. To bežný človek bez adekvátneho vzdelania bohužiaľ nedokáže. Schválne píšem adekvátneho, lebo tento typ ľudí je odrazu expertom vo všetkých možných kategóriách. Od kozmetického priemyslu, cez chemický, experti na rakovinu, na životné prostredie a organické potraviny, na chemikálie v domácnosti. Hoci obdivujem úprimne ich entuziazmus, nestačí to vždy na správnu interpretáciu.

 

Naštudovať si nejakú tému a ešte k tomu tak komplexnú, veľakrát nestačí.

 

Nedávno som na TikToku dostala komentár od slečny, že ona všetko  ovláda, lebo čítala príbalový leták. Odpoviem tu hromadne: Ak chcete zažiť skutočný horor, prečítajte si SPC. Stephen King je nič oproti tomu. 

 

Celá táto problematika interpretácii štúdii je náročná aj pre mňa a určite to nemám dokonalo zvládnuté. A ani nemôžem, lebo tie, v ktorých sa vyznám je kvapka v mori. Preto tu máte odkazy na múdrejších ľudí, ktorí sprostredkovali infošky zo svojej oblasti. Ja si nechám pekne svoju rakovinu.  

 

 

Ale je to BIO! (editované)

Veľmi okrajovo zabrdnem aj do tejto témy a využijem na to nalinkované zdroje a múdrych ľudí. Najčastejším mýtom, s ktorým som sa stretla v tejto časti je, že bio je bez pesticídov. Nie je. Môže využívať pesticídy, nie sú ale “chemického” origa (reguláciu robí EU). 

Veľmi dobre potencionálnu toxicitu u organických pesticídoch spracovala Dr. Andrea Love tu: “Organické pesticídy nie sú bezpečnejšie ako syntetické”, kde rozoberá aj konkrétne príklady pesticídov.

 

 

A sú aspoň výživnejšie?

No… to záleží…

Niekoľko metaanalýz preukázalo, že väčšina rodzielov sú minimálne, klinicky otázne alebo nevýznamné. 

Nutričná strava je aj tá „ne-bio“. Ak nechcete mať deficit žiadneho vitamínu, jedzte pestro a potešte svoj črevný mikrobióm. Ak máte dosť peňazí, môžete investovať aj do BIOpotravín (nižšie vidíte do ktorých)

 

 

A je to teda aspoň enviro-friendly?

Ako čo, ako kde a ako kedy. Niektoré sú lepšie, iné vychádzajú horšie. Je to celé veľmi komplikované a určite nie čiernobiele. 

 

 

Silvia Horecká  @terapiajedlom má pár pripomienok a tipov na BIO stravu a keďže je to bohyňa výživy (v Grécku už by mala aj sochu), dohodnime sa, že budeme počúvať ju:

„Ak človek konzumuje často obilininy – celozrnné, radšej nebio, pretože bez postrekov môžu byť kontaminované plesňami fusarium (ich mykotoxíny pôsobia ako endokrinné disruptory). Ryža podobne. Ovocie: jablká, hrušky, citróny, limetky a jahody radšej bio, ostatné nemusia byť v biokvalite. Ani strukoviny.“

 

 

Clean beauty aka non toxic v kozmetike

Dávka robí jed. A zároveň dobrá interpretácia všetkých štúdií. Clean beauty je len ďalší marketingový trend. Kozmetika musí byť preukázaná ako bezpečná, aby sa dostala na náš trh.

Najčastejšie býva démonizovaný parfum, pretože je to „výrobné tajomstvo“. Každý kozmetický výrobok, ktorý vstupuje na trh, musí mať svoju správu o bezpečnosti. Táto správa obsahuje všetky potrebné dokumenty, aj zloženie. To, že verejnosť nevie, aké zložky ten parfum v sebe má neznamená, že to nevie nikto. Ani vy by ste nechceli, aby po rokoch práce niekto prišiel, a len tak si od vás všetko skopíroval.

Niektorých ľudí môže parfum dráždiť (napr. ak majú porušenú kožnú bariéru) – ostatne ako akákoľvek iná látka. Zvyšku spotrebiteľov môže pokojne vyhovovať, preto sa nedá automaticky odsúdiť.   Ak vám teda vyhovuje a získate vďaka parfumovanej kozmetike svojich 10 minút vo wellness každý deň, pokojne ho bez stresu používajte ďalej. Ak vám naopak nevyhovuje, siahnite po neparfemovaných verziách. No stress.

(*za konzultáciu ďakujem kozmetickej chemičke Ing. Katke Balabánovej)

 

Dostávame k ďalšiemu výroku:

“Čítaj zloženie!”

A čo sa z neho dozvieš? Pozíciám si mierne parafrázovaný text od @fipahskin z jeho skvelého rozhovoru v podcaste Rutina: Keď vezmeš mlieko, vajcia, múku a cukor a dáš to celé kuchárovi, tiež ti nepovie presne, ktorý koláč z toho mal vzniknúť.

Ale presne toto si myslia ľudia po tom, čo nahodia nejaký krém do aplikácie a vypľuje im zloženie. Chemici to študujú a tvoria roky. Látky v krémoch medzi sebou interagujú a to, že je nejaká vypísaná, ešte nič nehovorí. Ale niekto má naozaj tak veľké sebavedomie, že dokáže robiť závery zo zoznamu ingrediencií.

Patrím medzi tých chudákov, ktorí čítajú zloženia už skoro 20 rokov, lebo mám alergiu na niektoré látky. Nie je to žiadna sranda a je to zbytočne veľa práce navyše.

Mimochodom: veľký záver nespraví ani fakt, ak nejakú látku detekovali v krvi alebo v moči. Hovorí to iba o tom, že tam je. Bez kontextu – nič viac, nič menej. 

 

Čistiace prostriedky non toxic su enviro friendly

Non toxic má za cieľ, aby látky neboli škodlivé pre ľudí. Enviro má za cieľ, aby neboli škodlivé pre prírodu. Nie je to to isté, hoci sa môžu prelínať. Rovnako sa môže jednať o populárny greenwashing, preto by som sa na to jednoznačne nespoliehala. 

 

Jediný môj tip tu pre vás bude: stačí oveľa menej čistiacich prostriedkov, než je nám podsúvané v reklamách. 

A teraz malá filozofická odbočka k octu. Vedeli ste, že čistiace prostriedky majú za cieľ zbaviť vás špiny a možno zotrieť pár baktérii? Ale nie zabiť. To je úloha dezinfekčných prostriedkov. Ocot možno bude stačiť na vodný kameň, ale na zabitie baktérii fakt nestačí. Skúsim sa spýtať inak, boli by ste spokojní, keby si chirurg namočil ruky v octe predtým, ako vás ide operovať, alebo radšej použil certifikovanú dezinfekciu? Just askin veľmi filozoficky.

 

Non toxic word je marketingový ťah. Už sme si vysvetlili, že toxicita závisí od dávky a spôsobu podania. Cieľová skupina tohto sveta sú ženy, najmä v reprodukčnom veku a duplom ak sú to matky. Nechcete predsa, aby vaše deti prijímali toxíny, že…

Menej je viac. Nepotrebujete veľa kozmetiky, ani čistiacich prostriedkov, ani ničoho ďalšieho. Spoločnosť je orientovaná na konzum a to podobní marketingoví mágovia radi využívajú.