Zvyšuje IUD riziko rakoviny prsníka? Dánska štúdia má na to svoj záver

Nová štúdia publikovaná na JAMA rozpútala opäť vášne. Na titulkách časopisov sa objavilo tvrdenie, že spôsobuje/zvyšuje rakovinu prsníka. Emócie si nechajme pre šteniatka a poďme sa na ňu pozrieť bližšie. 

 

Čo je hormonálne IUD? Levonorgestrel v hlavnej úlohe. 

 

Hormonálne vnútromaternicové teliesko (Hormonal intrauterine device – IUD) je drobný predmet, ktorý sa zavádza (gynekológom) do maternice. Jeho úlohou je zabraňovať nechcenému otehotneniu a to zahustením hlienu krčka maternice a stlmením a znížením pohyblivosti spermií. Zároveň zabraňuje rastu sliznice maternice a nedochádza tak k uhniezdenie vajíčka.

Štúdia skúmala Levonorgestrelový vnútromaternicový systém (LNG-IUS), čo je typ dlhodobej antikoncepcie, ktorá uvoľňuje progestín do dutiny maternice konštantnou, postupnou rýchlosťou 0,02 mg za deň cez membránu zariadenia. Keďže sa zavádza priamo do maternice, jeho koncentrácia je v tejto časti vyššia v porovnaní s užívaním perorálnych tabliet s jeho obsahom. Táto vyššia hladina bráni bežnej funkcii endometria, ktoré následne zhoršuje transport spermií, oplodneniu a znemožňuje implantáciu potencionálneho vajíčka. Táto forma antikoncepcie sa považuje za veľmi efektívnu na 99.7-99.9%.

 

A spôsobuje či nespôsobuje IUD rakovinu prsníka?

Rakovina prsníka je najčastejšou rakovinou u žien s približne 2,3 miliónmi nových prípadov na celom svete každý rok. 

 

Za humbukom stojí nová štúdia z Dánska, publikovaná v októbri v JAMA (alebo skôr New York Times a podobné plátky, so svojou nešťastne zvolenou titulkou). Štúdia použila údaje z národných zdravotných registrov a snažila sa nájsť súvislosť medzi používaním hormonálnej IUD a rakovinou prsníka. 

Celkovo sledovali vyše 78,5 tisíc používateliek IUD vo veku 15-49 rokov a porovnali to s rovnakým počtom ľudí, ktorí ju nepoužívali. Obe skupiny boli narodené v rovnakom čase. 

 

Výsledok:  táto štúdia zistila zvýšené riziko o 14 na 10 000 žien. Ale…

 

Výskumníci sa snažili zohľadniť rozdiely medzi týmito skupinami ako vzdelanie, vek, počet detí, užívanie liekov na plodnosť, endometriózu, PCOS. Je to sľubný začiatok, ale chýbajú tu ešte iné, dôležité veci. 

 

 

Výskum ale nezohľadnil ďalšie dôležité rizikové faktory ako je napríklad: obezita, konzumácia alkoholu, fajčenie či fyzická aktivita (konkrétne jej nedostatok) a ani genetické predispozície. Ako rizikový faktor sa udáva aj skoré menarché a neskorá  menopauza (tzn. hormonálne faktory ako je dlhá expozícia estrogénom). Štúdie ukazujú, že 5-10% rakoviny prsníka (a 24% rakoviny vaječníka) spôsobujú genetické faktory.  

Problematika rakoviny spočíva aj v tom, že sa jedná o multifaktoriálne a veľmi komplexné ochorenie. Samotné IUD ju len tak nespustí. 

Pre porovnanie si môžeme uviesť štúdiu zo Švédska, kde zhodnocovali o niečo viac rizikových faktorov (obezita, rodinná anamnéza) a vyšlo im 1.46 prípadov na 10,000 používateliek IUD.

 

Vo výsledku zo štúdie môžeme povedať iba, že je pravdepodobné, že existuje malé (!) spojenie medzi IUD a rakovinou prsníka, ale nie, že IUD rakovinu prsníka spôsobuje, ak by vám to niekto takto prezentoval. Používateľky by mali byť samozrejme informované o všetkých možných rizikách a benefitoch pri ich nasadzovaní. Vyhneme sa tak ďalším potencionálnym misinformáciám. 

 

Hormonálne IUD má aj iné benefity

Hormonálna IUD ako ochrana proti neželanému otehotneniu má aj iné benefity. Podľa švédskej štúdie používanie IUD s levonorgestrelom významne znižuje riziko karcinómu endometria bez ohľadu na vek a menopauzálny stav.Teliesko vo vnútri maternice uvoľňuje levonorgestrel, ktorý pôsobí proti endogénne pôsobiacemu estrogénu. Následkom je atrofická sliznica endometria a inhibícia jeho proliferácie. Zjednodušene: je nízke a viac nerastie.  Zaujímavé je, že tento mechanizmus sa môže použíť aj na liečbu atypie endometria a nízkeho stupňa rakoviny. IUD zároveň znižuje riziko rakoviny krčka maternice a to buď mechanickým strhnutím buniek poškodených HPV vírusom alebo lokálnej imunitnej odpovedi, ktorá vznikne počas vkladania/vyberania telieska. Čo sa týka rakoviny vaječníkov, štúdie ukazujú buď mierne zníženie alebo žiadny významný vplyv.

Zhrnula by som to nasledovne: niekde získaš, niekde stratíš. Ak „strata“ v tomto prípade znamená veľmi nízke zvýšené riziko rakoviny prsníka, oproti benefitom je len minimálne významná.

 

 

Ak ste sa dostali až sem, budem rada, ak ma podporíte kúpou kávy na buymeacoffee.com, keďže na tento článok padli už 3.