Maska z menštruačnej krvi

O menštruačnej krvi sa toho hovorí veľa: že je toxická, že sa ňou telo detoxikuje, že je nečistá atď. Uveďme si situáciu na správnu mieru.

Menštruačná krv sa skladá z rozpadnutej endometriálnej výstelky (tkanivo, čo vystiela vnútro maternice), krvi, dlaždicových buniek z vaginálnej výstelky, hlienu, bakteriálnej flóry, či na hlbšej úrovni obsahuje proteolytické enzýmy, cytokíny či mezenchymálne kmeňové bunky (Menstrual blood- delivered stem cells).

Nič z toho nie je toxické, ale ani nemá žiadne očistné či detoxikačné vlastnosti. Endometriálna výstelka sa odlupuje, pretože nemá oplodnené vajíčko, o ktoré by sa starala.

Priebežne sa ukazuje množstvo alternatívnych trendov využitia tejto krvi. Či sa ňou ponatierať celá, vymaľovať obraz, pohnojiť kvety (ak si chcete pritiahnuť muchy 😀 ), spraviť fresku na stenu, označkovať si teritórium atp.

Najnovší trend nabáda zbierať si menštruačnú krv (napr. do kalíšku) a následne ju použiť ako masku na tvár.

Ako to už býva pri zvláštnych trendoch, nemáme žiadne štúdie, ktoré by potvrdili akékoľvek benefity z použitia tejto masky.

Existujú však možné riziká, napríklad u ľudí trpiacich STD, ktoré si takto roznesú po tvári. Môžu sa však rozniesť aj iné mikróby, najmä teda krvou prenášané, na ktoré nie je menštruačná krv imúnna… Z tohto dôvodu nie je vhodné ani praktizovať sexuálne hry na upíra…

Ak túžite po maske z krvi, radšej choďte na upírsku procedúru.

 

 

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15501514/

https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-018-1105-9

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22822186/