Prečo neumývať kura v umývadle

Vedeli ste, že hydina (a celkovo mäso) sa nemá umývať v umývadle? Hydina obsahuje rôzne baktérie, napr. Campylobactera, ktoré sa týmto spôsobom rozprsknú po okolí. Baktérie v mäse, zabijete tepelnou úpravou, ale baktérie na tom šaláte, ktorý bol vedľa a idete ho podávať k obedu, už nie.


Časť baktérii ostane po umytí aj v umývadle (podľa jednej štúdie až 60% a 14% aj po tom, čo umývali umývadlo) a môžete si tak následne kontaminovať ďalšie jedlo, ktoré neprejde tepelnou úpravou.

A čo vám hrozí? Otrava z jedla. Keďže máte určite lepšie veci na robote, než uctievať porcelánového boha alebo upratovať po niekom, kto ho uctieval, tu vám spíšem pár tipov čo NE/robiť:

– mäso udržiavajte samostatne v sáčku, aby neprišlo do kontaktu s iným jedlom
– umývajte si ruky po práci s mäsom (a pred prípravou jedla, ale to sem snáď písať nemusím, už ste veľkí a múdri)
– surové mäso je pripravené na tepelnú úpravu. Umývať sa nemusí. Ak to nevydržíte a opláchnete ho, vydenzifikujte okolie a umývadlo. Ďalšou možnosťou je utrieť ho jednorázovou kuchynskou utierkou, ktorú vyhodíte.
– majte samostatnú krájacu podložku na mäso

Môj osobný tip čo robím ešte ja? Pod umývadlom mám dezinfekciu v spreji, ktorou vždy prejdem kuchynské plochy po príprave jedla (ale aj pred, ak som tam dávala nákup).

Ak mi niekto náhodou bude chcieť napísať: my to takto robíme odjakživa a nič zlé sa nám nestalo; netreba. Ja prechádzam cez cestu a „nič zlé sa mi nestalo“. Ale ak bude zlá zhoda okolností a hviezdy mi nebudú naklonené, môže. A jednoducho.

 

 

Zdroje:

https://www.svps.sk/potraviny/info_Kampylobakter.asp
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33812164/
foodsafetynews.com/2022/04/new-study-looks-at-the-dangers-of-washing-poultry-25-percent-their-contaminated-salad/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35051277/