Ako si vybrať modelovaciu pastu na plátno?

Zaujalo vás nový umelecký ošiaľ modelovania s pastou na plátno? Pripravila som si pre vás recenziu 3 rôznych pást, ktoré môžete použiť a pridávam tipy a triky, aby bol výsledok čo najlepší.

Plátno na nanášanie pasty si dobre pripravte

Prvou a najdôležitejšou vecou je dobre si pripraviť plátno. Navlhčite ho sprejom s vodou zo zadnej strany a do otvorov v zadnom ráme pribite kolíky. Plátno by malo byť napnuté ako bubon. Ďalšou možnosťou je použiť plátno na doske, čo je výhodné, ak plánujete veľkú vrstvu a pastou nejdete šetriť.

Ak ste si kúpili plátno už šepsované, môžete začať nanášať pastu. V opačnom prípade naneste šeps/primer a nechajte plátno vyschnúť. Postupujte podľa návodu konkrétneho výrobku.

 

Aké pomôcky budete potrebovať?

Osobne odporúčam:

Špachtle: existujú kovové aj plastové. Mne sa robí lepšie s kovovými, ale musíte z nich po skončení dobre zotrieť farbu, inak začnú hrdzavieť. Môžete použiť aj stierky, ktoré kúpite buď v umeleckých potrebách alebo v Obi.

Kuchynské náčinie: aneb co dúm dal. Určite sa nájde veľa kuchárok/kuchárov, ktorý majú doma pomôcky na zdobenie. Už len jednoduché plastové sáčky na zdobenie medovníkov (napr. takéto od Orion), vedia spraviť zaujímavú štruktúru.

Ďalej môžete použiť vreckovky, handry, kartóny a pod. Ako sa hovorí, fantázii sa naozaj medze nekladú, pamätajte však, že vy to budete upratovať.

 

Chcete pastu mäkkú a hebkú? So zrnkami? Alebo s vláknami?

Na každú mám pre vás odpoveď.

 

Chcem mäkkú a hebkú pastu

Na jednoduché tenké línie, na hladké povrchy, na modelovanie miernych hrboľov a vyvýšenín. Presne na to použijete 3D reliéfnu pastu na modelovanie ARTMIE Butter. Ako hovorí samotný názov, konzistenciou pripomína našľahané maslo. Mala som chuť špachtľu aj olíznuť, našťastie som tento pud potlačila. Nestojím o ďalšiu návštevu pohotovosti, stačí mi, že v nemocnici pracujem.

S pastou Butter, ako ju my kamoši voláme, viete modelovať základné tvary. Po uschnutí si tento tvar aj udrží a nerozteká sa. Je pružná a dobre drží s podkladom. Neolupuje sa. Ak plánujete iba začať so štruktúrami, túto pastu využijete najlepšie. Výborne sa na ňu maľuje akrylovými farbami. Je to môj osobný favorit, čo si budeme klamať.

Z oblečenia ide dole ale najhoršie…

 

Pastu Butter som dostala ako novinku v rámci spolupráce, ešte keď vyšla. Predtým som mala vyskúšané obe predchádzajúce pasty a okamžite ich predbehla a dostala prvenstvo. Ak plánujete s pastami iba začínať, s ňou budete mať najmenej nervov. V prípade veľkej chuti na zrnitosť môžete experimentovať a primiešať do nej piesok. Ak tak spravíte, dajte vedieť ako to dopadlo, ja som to zatiaľ nestihla vyskúšať. 

 

 

 

Chcem pastu so zrnkami

3D reliéfna pasta na modelovanie ARTMIE  jemný piesok bude pre to vhodná voľba pre vaše plátno. Pasta má jemnú štruktúru, dobre sa nanáša. Osobne mi príde veľmi tekutá a ak sa snažíte o výrazný vzor, nemusí držať. Dosť sa rozteká. Jemné hrboľaté línie do výšky cca 3mm zvládne. Ak ju zmiešate s farbou, rozleje sa úplne. Odporúčam skôr samotné pigmenty, alebo následne po vyschnutí pasty použiť akrylové farby. Tie na nej držia spoľahlivo. Ak je vašim cieľom štruktúra charakteru Zenových záhrad a cestičiek, potom hľadáte presne túto pastu.

 

 

 

Chcem vláknitú pastu, aby držala čo najviac v 3D priestore

Ak ste videli na Pintereste, ako modelujú 3D kvety so špachtľami, najskôr použili takúto pastu s vláknami Fiber Pentart. Skúšala som to, chce to cvik a pevné nervy. Pasta sa po zmiešaní s farbami trochu viac rozteká, preto ak máte cieľ farebné kvety (bez extra maľovania) vyberajte farby na miešanie s bohatou pigmentáciou, alebo len samotné pigmenty.

Pasta sama o sebe drží výborne. Aj na plátne, aj v tvare samotnom. Tvorila som z nej lupene kvetov. Jej nevýhodou (alebo mojou nešikovnosťou?) bolo, že občas nejaký vlások trčí a nerobí hladký efekt. Dá sa na ňu bezproblémovo maľovať.

 

 

 

Každú z týchto pást môžete zalakovať. Lak v spreji je ideálna voľba, ušetríte si veľa nervov (okrem Butter pasty, tá spolupracuje aj s tekutým lakom a štetcom).