Každý deň sa naučím niečo nové. A ďalších päť vecí zabudnem. Ale to je vedľajšie. Moje zvrásnené alzheimeroidné mozgové závity s difúznym axonálnym poškodením bielej hmoty z toľkého trieskania si hlavy o stôl, keď som v najhoršom, majú občas čo robiť. To vám poviem. Tak ako sa učím? Mám nejaké tipy & triky? Čarovnú paličku alebo skôr magický lievik? No jasné! Čítaj ďalej 7 mojich tipov a (NE)porovnávaj sa so mnou.
Najskôr filozofické okienko:
Slovo „učenie“ je forma chatovania, pozerania televízie, hranie sa na počítači a jedenia s otvorenou knihou uloženou hneď vedľa dotyčnej osoby. Jeho anglická forma „studying“ je odvodená od „student dying“ (angláni vedeli, čo robia, keď tvorili angličtinu).
Vždy keď sa mám učiť, potrebujem si dať na pracovnú plochu počítača a tabletu nejaký motivačný obrázok. Už roky vyhráva: „Keep calm and study like Hermione“. Akonáhle začnem pozerať na neskutočne zaujímavú bielu stenu (poznáte to), Hermiona na mňa hodí svoj prísny kuk a ja so stiahnutou ritkou študujem ďalej.
Čo je najhoršie aneb prečo my medici máme depku?
Najhoršie pri učení sa na skúšky považujem začiatok. Dokopať sa k tomu. Už len myšlienka, že sa musíme učiť niekoľko týždňov je veľmi demotivujúca. Druhou najhoršou úlohou je pri tom zotrvať. Stále sa niečo učíme, ale stále zároveň nevidíme reálny výsledok až pokiaľ nemáme skúšku oznámkovanú v informačnom systéme. Ak niekto napríklad maľuje, za niekoľko hodín uvidí obraz. Ak programuje, tak program. Keď sa niečo neustále učíme, tak nevidíme nič, maximálne odškrtané otázky na papieri (v tom lepšom prípade). A ani z tých si väčšinu nepamätáme.
Ak niečo neviem, googlim. Keď nevie ani google, odkiaľ to mám vedieť ja? (otázku čítaj hystericky)
Ale poviem vám pravdu. Občas sa pozriem na niektoré učebnice z nemenovaných „užitočných“ predmetov a premýšľam, aké je to plytvanie stromami.
Spoveď z môjho učenia (ale bez video záznamu, lebo by ste na mňa volali exorcistu)
Každé moje učenie má minimálne dve čítania (=čítam a vzývam bohov, aby som si zapamätala aspoň niečo. Najlepšie je, ak si nájdem súvislosti s niečím, čo som už drilovala. Text si zvýrazňujem hneď pri prvom čítaní, aby sa mi to čo najlepšie odfotilo do pamäte.
Pri druhom čítaní nesmiem podľahnúť panike. Tu je kritický bod! Bod zlomu! Bod „keď ťa už nič nebaví, keď ti už nič nejde, ľahni si na diaľnicu, ono ťa to prejde“. Zistím, čo všetko neviem a reálne mi hrozí, že sa zosypem. Pri zosype už dávno nemám hysterák. To ma opustilo niekde v druháku, keď mi záhadne došlo, že ma to viac vyčerpáva, než podporuje. Skôr sedím a hľadím do blba. Vyzerá to ako malý parciálny epileptický záchvat.
Učenie mi trvá denne od 5 do 10 hodín. keď už nevládzem, tak to nesilím. Niektoré dni trpím na zlé konštelácie hviezd, že si neviem zapamätať ani malý bobek.
Tretie čítanie sa málokedy podarí. Vtedy si prechádzam iba zvýraznené veci a snažím sa čo najviac si rozpomenúť na detaily.
Noc pred skúškou si dávam kinedryl. To je taký môj malý trik. V deň skúšky nejem nič, beriem si iba čokoládu, keby mi klesol cukor.
Tipy & Triky z Tvorimsrdcom
- Hľadaj súvislosti. Buď ako pes. Vyčmuchaj aj to, čo ostatní nevidia.
- Mnemotechnika je nič moc, pokiaľ nie je taká perverzná/čierna/nechutná, že sa ti naozaj vryje do pamäte.
- Čím viackrát si to prejdeš (aj prelistuješ), tým lepšie to vieš.
- Pestuj si hobby. To moje je kreslenie a fotenie. . (v tom lepšom prípade sleduj. Jo, je to reklama)
- Zlaté pravidlo: hladný človek sa rýchlo zosype. Nenechaj žalúdok prázdny! (Kamoš mi práve poradil, že nie len žalúdok prázdny, ale ani guľky nemajú ostať plné. Ha. Ha.)
- Každý má niečo, čo mu pohladí dušu. Niekto zelený čaj, niekto prokafeinuje, niekto maté, guaranu, amfetamín (=vtip; pre neznalých môjho humoru). Myslím si, že trh je natoľko plný, že každý si príde na svoje.
- Buvinkaj. Že nemáš čas? Ale máš! Radšej vypni Facebook. Dobre ti radím. Oddýchnutý mozog pracuje lepšie. Najmä deň pred skúškou. Dostatok spánku je pravidlo, za ktoré sa zaručujem vlastnou krvou (a upíri začali slintať).
Dodržiavaj, zlepšia ti výkon. Seriously.
Tvoja Bára.
↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓ ↓
[instagram-feed]