Čo som nachystala do lekárničky pre bábätko?

Pôrod sa blíži alebo je čerstvo za vami a premýšľate, čím vybaviť domácu lekárničku? Mala som rovnaké dilema. Hoci bývam v meste, rada som pripravená v každom momente. Niekoľkokrát sa mi táto moja paranoia už vyplatila.

Čo som nachystala do lekárničky pre bábätko?

 

Lieky pre novorodenca a dojča mávajú iné dávkovanie ako pre dospelého. Nezabudnite ich skladovať na tmavom a suchom mieste a sledovať záruky. Ja si záručné dátumy zvýrazňujem na obale zvýrazňovačom.

 

Čo na horúčku a bolesť?

Lieky na horúčku sa podávajú pri teplote nad 38°C alebo pri bolesti (napr. prerezávaní zubov).

Podávajú sa vo forme sirupov/suspenzii a čípkov. Najvýhodnejšie je mať doma obe formy. Ja mám jedno čapík, a druhé suspenziu.

Do výbavy môžete zahrnúť paracetamol (napr Paralen, Panadol). Užíva sa po 6 hodinách, dávkovanie sa prepočítava na váhu bábätka. Druhou látkou je Ibuprofén (Nurofen), ktorý pôsobí aj proti zápalu. Dávkovanie je každých 8 hodín a tiež sa prepočítava na hmotnosť bábätka.

K výbave pridajte aj teplomer. Môžete použiť buď na senzor alebo do ritného otvoru. Pri meraní v análnom otvore nezabudnite odpočítať 0,5°C. Výhodou senzorového je, že ho môžete využiť aj pri meraní teploty vody v kúpeli alebo umelého mlieka, ktoré podávate.

 

Čo na koliky?

Bábätka často trpia nadúvaním. Ich tráviaci trakt ešte nie je zrelý a v najbližších mesiacoch sa bude vyvíjať. Preto mnoho detí neobídu ani bolesti brucha.

Do lekárničky môžete pridať simeticon (Espumisan comfort…), alebo bylinnú zmes Babycalm.

(Väčšinou sa uvádza všade pre bábätka Espumisan L, ktorého potrebujete 25 kvapiek. Dostala som ale tip od mojej pediatričky na Espumisan Comfort, ktorého stačí 10 kvapiek.)

 

Probiotiká sú ďalším doplnkom, ktorý som ja kupovala. Môžete si vybrať z rôznych možností: Biogaia, Probio-fix….)

Niektorým deťom zaberá na koliky aj Coliprev – jedná sa o enzým laktázu.

Ako doplnok nie je na škodu v prípade potreby neskôr dokúpiť Pupík, čo je masážny krém s obsahom vonných silíc, za čo vďačí svojej výraznej aróme.

Za seba odporúčam „investíciu“ do nahrievacieho vankúšika do mikrovlnky. Neskôr ho viete využiť aj napr. na menštruačné bolesti. Ja som si ho vyrobila doma: zošila som dva obdĺžniky látky a do vnútra vsypala pohanku (môžete aj ryžu). Dávam do mikrovlnky na 30 sekúnd.

Kupovala som aj rektálnu rúrku pre prípad potreby. Pri zavádzaní ju namažte vazelínou. Používajte ju opatrne a iba v krajných prípadoch.

 

Ak vám dieťa zle spáva, nemusí to byť iba kolika. Detský spánok je celá veda a veľmi veľa sa môžete dozvedieť na kurze Lepší spánok bábätiek, ktorý som tiež už absolvovala. 2x.

 

Čo na nos?

K hygiene nosa môžete využiť izotonické soľné roztoky. Ja som kúpila Physiomer Baby. Využívame ho príležitostne, keď dcére zaschne soplík v nose. Ďalšou možnosťou je populárny Libenar alebo Sterimar Baby.

Ako plán B som ešte dokupovala aj Nasivin soft pre bábäžka s oxymetazolínom, keby jej opuchla sliznica a nemohla dobre dýchať.

Otáznou ostáva nosová odsávačka. Niektorí odporúčajú kupovať s pripojením na vysávač alebo aspoň na baterky ak ste Rokefeler. Ja teda vysávač nemám, tak som vzala ručnú.

 

Čo na kožu?

Na pupok novorodenca sa využíva 60% lieh. K tomu dokúpte gázové štvorčeky.

Ak potrebujete dezinfekciu, môžete kúpiť Neocide sprej alebo Betadine (od pol roka) alebo Peroxid vodíka ako poslednú možnosť. Na rany môžete kúpiť aj Hemagél.

Dieťa sa odporúča (kožnými lekármi) kúpať každý deň vodou alebo jemným sprchovým gélom, ktorý môžete použiť aj na vlasy. Následne nakrémovať. Mám doma Biodermu Atoderm a neľutujem túto voľbu. Podobnou dobrou voľbou bude aj Bioderma ABC alebo La roche posay… Dávajte si pozor na rôzne prírodné bylinky v kozmetike – môžu spôsobiť alergie.

Olej sa na detskú kožu nepoužíva a neodporúča dermatológmi, ibaže by ste ho chceli hodiť do rúry a upiecť… (to radia strigy, vraj)

Na riťku používajte bariérové krémy, ktoré vytvoria ochrannú vrstvu – napr. Bepanthen Baby, Spiridea, Rybia masť. V ideálnom prípade pravidelného vetrania a umývania po stolici a moči nevznikne plienková dermatitída. Ak sa ale niečo pokazí, ako sa stalo mne, bola som rada, že som mala doma  Imazol pastu.

Priamo na starostlivosť o kožu detí odporúčam príspevky od @karolina.baumgartner.

 

Čo na oči?

Umývam doma dcére oči čistou vodou. Kúpila som ale aj kvapku Ocuflash (nezabudnite po otvorení skladovať v chladničke a minúť do mesiaca) a pre istotu aj dezifekčné kvapky Ophtalmo-septonex.

 

Dúfam, že vám tento článok pomôže aspoň kúsok sa zorientovať. Ak budete nakupovať cez eshop pilulka.sk , s kódom 5patologia máte zľavu 5% pri nákupe nad 30€.