Mýty o SPF

Mýty o SPF

Nosenie opaľovacích krémov spôsobuje nedostatok vitamínu D

Vitamín D sa tvorí v pokožke po expozícii slnečnému žiareniu (UVB lúčom). Aj keď sa natriete opaľovacím krémom, stále sa prepustí pár percent slnečného UVB a nikdy sa nenatriete dokonalo. Zatiaľ nie sú známe štúdie, že by opaľovací krém znižoval jeho syntézu. Zaujímavé je, že ani dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu nespôsobuje zvyšovanie hladiny vitamínu D, ale zvyšuje sa riziko rakoviny kože.
Ak máte pocit, že máte nedostatok tohto vitamínu, alebo vám bola dokázaná u lekára, môžete užívať suplementy, ktoré sú bezpečnejšie ako opaľovanie.
Menej vitamínu D môžete mať napríklad, ak trávite celý deň zavretí doma, ďaleko od okien. Celkovo sa jeho suplementácia odporúča najmä v zimných mesiacoch.
Pozn.: Ak by sa náhodou aj časom ukázalo, že sa jeho tvorba použitím krému znižuje, stále to nie je dôvod nepoužívať opaľovák. Vitamín sa dá jednoducho dodať potravou/suplementami a je to príjemnejšia cesta než mať rakovinu kože.

 

Je opaľovací krém vždy potrebný?

Veľa ľudí si myslí, že ho potrebuje iba keď sa ide „opaľovať“ pri bazéne alebo pri mori. Naopak. Opaľovací krém je vždy dobrý nápad. UV je škodlivé pre našu pokožku bez ohľadu na to, čo robíme. Aj počas zamračených dní vie UV žiarenie uškodiť.

 

Ľudia s tmavou pokožkou nepotrebujú opaľovací krém

Aj ľudia s vyšším obsahom melanínu v koži (akýkoľvek „tmavokožci“) potrebujú opaľovacie krémy. Do určitej miery ich môže chrániť pred UVB lúčmi, ale pred poškodením UVA nie, čo môže viesť k predčasnému starnutiu; Neochráni ich ani proti rakovine kože.

 

Existuje spojenie medzi opaľovacím krémom a rakovinou?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že používanie opaľovacích krémov spôsobuje rakovinu.

Obavy sa objavili po tom čo sa zistilo, že niektoré zložky chemických opaľovacích prípravkov sa našli v krvi. Nie je však známe, či existujú nejaké zdravotné následky z absorpcie týchto zložiek. Jeho používanie sa stále odporúča.

 

 

Ďalšie zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7759112/

https://www.cancercenter.com/community/blog/2021/06/busting-myths-sun-safety

https://www.cancer.org.au/cancer-information/causes-and-prevention/sun-safety/10-myths-about-sun-protection

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30945275/