Mýty o SPF

Mýty o SPF

Nosenie opaľovacích krémov spôsobuje nedostatok vitamínu D

Vitamín D sa tvorí v pokožke po expozícii slnečnému žiareniu (UVB lúčom). Aj keď sa natriete opaľovacím krémom, stále sa prepustí pár percent slnečného UVB a nikdy sa nenatriete dokonalo. Zatiaľ nie sú známe štúdie, že by opaľovací krém znižoval jeho syntézu. Zaujímavé je, že ani dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu nespôsobuje zvyšovanie hladiny vitamínu D, ale zvyšuje sa riziko rakoviny kože.
Ak máte pocit, že máte nedostatok tohto vitamínu, alebo vám bola dokázaná u lekára, môžete užívať suplementy, ktoré sú bezpečnejšie ako opaľovanie.
Menej vitamínu D môžete mať napríklad, ak trávite celý deň zavretí doma, ďaleko od okien. Celkovo sa jeho suplementácia odporúča najmä v zimných mesiacoch.
Pozn.: Ak by sa náhodou aj časom ukázalo, že sa jeho tvorba použitím krému znižuje, stále to nie je dôvod nepoužívať opaľovák. Vitamín sa dá jednoducho dodať potravou/suplementami a je to príjemnejšia cesta než mať rakovinu kože.

 

Je opaľovací krém vždy potrebný?

Veľa ľudí si myslí, že ho potrebuje iba keď sa ide „opaľovať“ pri bazéne alebo pri mori. Naopak. Opaľovací krém je vždy dobrý nápad. UV je škodlivé pre našu pokožku bez ohľadu na to, čo robíme. Aj počas zamračených dní vie UV žiarenie uškodiť.

 

Ľudia s tmavou pokožkou nepotrebujú opaľovací krém

Aj ľudia s vyšším obsahom melanínu v koži (akýkoľvek „tmavokožci“) potrebujú opaľovacie krémy. Do určitej miery ich môže chrániť pred UVB lúčmi, ale pred poškodením UVA nie, čo môže viesť k predčasnému starnutiu; Neochráni ich ani proti rakovine kože.

 

Existuje spojenie medzi opaľovacím krémom a rakovinou?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že používanie opaľovacích krémov spôsobuje rakovinu.

Obavy sa objavili po tom čo sa zistilo, že niektoré zložky chemických opaľovacích prípravkov sa našli v krvi. Nie je však známe, či existujú nejaké zdravotné následky z absorpcie týchto zložiek. Jeho používanie sa stále odporúča.

 

Sú alebo nie sú UV lampy na gélovú manikúru bezpečné?

Toť otázka hodná Hamleta. Pozrime sa zatiaľ na to, čo vieme:

V roku 2023 prebehla štúdia, ktorá testovala UV lampy na rôznych bunkách počas 20 minút. Výsledky neboli veľmi optimistické. Avšak niekoľko vedcov si uvedomilo, že tak dlho ruku pod UV lampou ľudia zvyčajne nemávajú a spravila sa ďalšia (a mnoho ďalších). Táto sa snažila simulovať reálne podmienky. Prebiehala na bunkových kultúrach in vitro, doba expozície bola 4 minúty. Skoro všetky bunky prežili expozíciu UV (životaschopnosť bola 92% v porovnaní s kontrolou).

Suma sumárum, aktuálne sú UV lampy na gélové nechty zhodnotené ako nízkorizikové, avšak opakovane a neustále a 100x vám to napíšem aj ja, odprúča sa SPF min. 15 alebo použite rukavice proti UV, nakoľko rakovina kože je multifaktoriálne ochorenie, hoci UV je silným rizkovým faktorom.

Tak nech je riziko ešte nižšie. Nemáte za čo. Ak sa objaví ďalšie info, ktoré vyslovene preukáže škodlivosť, dám vedieť!

Pre zvedavých, čo majú nervy čítať celú štúdiu a nechcú len túto moju ultrakrátku verziu:
PMC9845303
PMC10728212

 

Môžem si vytvoriť solárny mozoľ?

Solárny mozoľ (solar callus) je medicínsky NEZNÁMY (čítaj vymyslený) pojem, ktorý má podľa alternatívnych zdrojov opisovať akúsi adaptáciu kože na slnečné žiarenie, ktoré má následne fungovať ako ochrana pred UV.

Áno či nie?
Vystavovanie sa UV žiareniu skutočne vyvolá zmeny v koži a tá má svoje „adaptačné“ mechanizmy ako stimulácia melanínu a zhrubnutie epidermis (str. corneum, aby sa zvýšila svetelná dráha a následne znížil prenos UV žiarenia do zraniteľných buniek bazálnej a suprabazálnej vrstvy – pre tých čo chcú podrobnosti.) Tieto mechanizmy sú tam preto, lebo koža sa pri pôsobení UV UŽ poškodzuje a chce sa ochrániť.
Ale nedostatočne:
Zároveň s tým sa bunky poškodzujú. Mechanizmov poškodenia je viacero – priamym pôsobením UV, oxidačným stresom, poškodením DNA, zápalom či imunosupresiou.
Poškodenie buniek sa buď čiastočne opraví, AK sú k dispozícii opravné mechanizmy. Ak opravné mechanizmy nestačia, postupne sa takéto poškodenia hromadia a sú zbytočne vzniknutým rizikom pre rakovinu kože. V tom lepšom prípade bazocelulárny či skvamózny karcinóm, v tom menej príjemnom melanóm.

Je teda možné adaptáciou na Slnko aka solárnym mozoľom pripraviť telo na Slnko? Pravda či mýtus? Mýtus jednoznačne. Možno sa nespálite v prvých 20 minútach, ale DNA poškodenie je príliš riskantné a zbytočné predčasné starnutie je len ako nepríjemný bonus.

Ďalšie zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/356405509_Structural_and_Functional_Changes_and_Possible_Molecular_Mechanisms_in_Aged_Skin

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X1541365X

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412024001211#b0660

 

Môžem použiť na opaľovanie prírodný olej?

Recept:

Vezmite si kokosový olej (ak nemáte kokosový, pokojne môžete aj malinový, avelanový alebo akýkoľvek máte doma), natrite sa ním dokladne na celom tele. Teraz, keď ste krásne lepkavý, všetky muchy sa na vás lepia a neudržíte ani pohár v ruke, ľahnite si na Slnko a opaľujte sa. Vezmete si všetok úžasný vitamín D spolu s krásnou zdravou hydratovanou opálenou kožou a ako bonus si zarobíte na predčasné starnutie a rakovinu kože.

Takto nejako by mal vyzerať recept na opaľovanie, ak by som si chcela vyrobiť do budúcnosti ďalších pacientov 😀
Ale keďže máme roboty dosť a cieľom je zefektívniť celý proces, uveďme si tento mýtus o olejoch na pravú mieru.

Pravdepodobne to začalo pár rokov dozadu jednou štúdiou, kde skúšali zmerať SPF oleja in vitro. Čo ale funguje v niekde v labáku nemusí fungovať na ľudskom organizme. Odhadované SPF bolo v takýchto štúdiách napr. pri kokosáku a oliváči okolo 7. V 2021 vyšla štúdia (mimochodom zo SR a ČR), kde merali UVB fotoprotektívny efekt u rastlinných olejov in vitro aj in vivo a vyšli im oveľa menšie hodnoty (pr. kokosák okolo 1), . Treba podotknúť, že aj na nízky efekt musíte použiť dostatočné množstvo oleja, čo fakt nebude praktické a zároveň sa na tej koži musí vôbec udržať, aby mal nejaký efekt.

Preto prosím, vyberte si SPF z lekárne a oleje radšej nechajte na konzumáciu.

Sú rastlinné oleje dobré SPF? Pravda či mýtus?
Mýtus jednoznačne.

https://link.springer.com/article/10.1007/s43630-020-00009-3

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/coconut-oil-as-sunscreen#coconut-oil-vs.-sunscreen

 

 

 

 

 

Ďalšie zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7759112/

https://www.cancercenter.com/community/blog/2021/06/busting-myths-sun-safety

https://www.cancer.org.au/cancer-information/causes-and-prevention/sun-safety/10-myths-about-sun-protection

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30945275/