Na začiatok gratulujem, prežili ste prvých päť rokov a dostávate sa na cieľovú rovinku. Tu sa behá najrýchlejšie a presne tak aj tento rok ubehne. Na konci článku nájdete odkaz so zdrojmi, z čoho sa učiť. Nakoľko nemôžem menovať lekárov, dúfam, že moje improvizované prezývky pochopíte.
Chirurgia
Nech už stážujete kdekoľvek, pre väčšinu je chirurgia španielska dedina. Na každej klinike vám povedia, na čo sa zamerať. Povinne si každú jednu vec vždy zapíšte a zdieľajte medzi sebou v skupine. V Bohuniciach sa to dá prežiť, na detskej je veselo. Sv. Anna sa v krátkosti pomodlí a tiež to pôjde. Všade sa nájdu desiví skúšajúci. Najdesivejšiu spoznáte hneď – vtáky okolo stíchnu, vzduch sa ochladí a vy máte pocit, že už nikdy nebudete šťastní. Okolití personál si myslí to isté a všetci sú strnulí. Nie všade sa chovajú k ženám príjemne a niekoľkokrát sa stretnete s odradzovaním od chirurgie. Prevažne od starších lekárov.
Anatómia sa vyžaduje v základoch. K učeniu odporúčam Nettera alebo Atlas topografickej anatómie. Lepšie sa predstavujú operácie. A youtube.
Jeden týždeň môžete absolvovať na inej klinike (v Brne či mimo Brna). Prihlasuje sa cez IS. (Môžete absolvovať tento týždeň mimo buď počas chirurgie, alebo počas interny, alebo aj oboch ak je miesto. Každopádne jeden týždeň mimo bežného pracoviska je povinný.)
Case report, ak sa robí. Vyberiete si pacienta, spíšete anamnézu, čo sa s ním robilo, aká bola operácia a pooperačné stavy – proste úplne všetko, vrátane biochémie. Následne musíte opísať jeho chorobu na niekoľko strán. Obvyklý rozsah je 3-5 strán. Ak máte zložitého pacienta, tak viac. Ak máte premotivovaného tutora, tak ju budete mať na 12 ako ja… Na druhú stranu, celú praktickú skúšku bude doktor listovať a spýta sa menej otázok. A ešte menej keď sa vyjadríte, že chcete súdne lekárstvo. Nikto z chirurgov tam nechce nepriateľov 😀 . Snažte sa mať čo najviac orazítkované z logbooku, ak ste ho dostali.
Praktická skúška pozostáva z vyššie opísaného case reportu, doplňujúcim otázkam a poznávačka chirurgických nástrojov. Môžu sa vás spýtať aj na obväzy či propedeutiku. Niektorí dajú aj jednoduchšie RTG. Netreba sa tým stresovať. Ak neskúša dementor, je to pohoda.
Štátnica:
Chirurgovia majú radi logiku a internu podrobne nevedia. Preto ak máte už po štátnici z interny, môžete si zatlieskať a povedať tam interné info. Celé operačné postupy samozrejme netreba vedieť, iba aby ste vedeli čo sa cca robí počas operácie robí (hlavne gastro anastomózy a spol, kýly). Čo je zlé, to sa ureže a zvyšok sa spojí = pravidlo, ktoré platilo všade.
A ak sa vás niekto bude pýtať, ako odoberáte moč, najskôr sa robí cievkovanie -> suprapubická punkce. Až potom rýpete vyššie. Pozrite si aj odstraňovanie abscesu (odstránime hnis) a liečbu zlomeniny claviculy (nekompikované neoperujeme, iba dáme do závesu).
Kuknite si vždy koho máte v komisii a podľa toho si nastavte priority. Pýtajú sa na to, v čom sa sami vyznajú. Ale POZOR! Traduje sa, že ak nemáte v komisii napr. urológa, tak sa na urológiu nepýtajú. Pýtajú. A vy ste radi, lebo urológia je tá najkratšia a najľahšia časť. Neurológovia sú benigní. Pri ortopédii/traumatológii budete pri učení nadávať – okrem vypraciek odporúčam wordovské súbory, ktoré sú tiež nahrané v odkaze nižšie. Učí sa na ňu cca 5 týždňov.
Za čo sa vyhadzuje?
Okrem „must know“ ktoré má každá klinika iné, vždy sú to urgentné stavy. Dementor má rád kardiochirurgiu. Veľa z nich rýpe, ale vy sa nedajte. Rozprávajte všetko čo viete, vyvodzujte čo neviete a improvizujte. Hlavne rozprávajte. Retro doktor u svätých má rád aneuryzmata.
Z čoho sa učiť?
Učila som sa z vypracovaných otázok, google, youtube podľa potreby a tejto božskej knižky: Chirurgie od Tomáša Pokrivčáka. Je tam základ, ktorý potrebujete a napísali ho pomaly všetci chirurgovia z Brna. K tomu otvorte Nettera a bude dobre. Na nástroje a obväzy stačí Chirurgická propedeutika.
Vnútorné lekárstvo
Interna je rozsahovo najväčšia, ale aspoň niekde sa už chytáte a nie je to také učenie od nuly, ako bolo pri chirurgii. Bez ohľadu na miesto stáží, učiť sa na to musia všetci rovnako. Aj najlepšiemu skúšajúcemu v komisii občas „prepne“. Rozdiel je skôr v množstve stresu, ktorý máte na príjemnejších klinikách proste menší. Nie je to férové. Ak vás vyhodia, čo sa môže stať, ale nestáva až tak často, pôjdete znova. Nezabudnite, že na štátnicu máte iba 3 pokusy. Ak máte tú naprd kliniku, kde vás už dvakrát vyhodili, skúste kontaktovať študijné oddelenie a zistiť info o ďalšom postupe. Občas vedia spraviť naozaj zázrak. Alebo rovno prednostu dobrej kliniky s veľkým množstvom čokolády a na kolenách. (Ak by sa vám to stalo a nerozumiete čo sa vám snažím naznačiť, priamo ma kontaktujte.)
Posledný týždeň stáží môžete absolvovať na inej klinike, ak vôbec. Odporúčam gastro.
Jeden týždeň môžete absolvovať na inej klinike, rovnako ako na chirurgii.
Praktická skúška:
Niekde sa dáva za razítka a dochádzku, niekde spravíte Case report a vyskúšajú vás. Závisí to od miesta utrpenia. Pardon, stáží. Skúša sa zväčša propedeutika.
Štátnica:
Učenie na štátnice trvá 6-8 týždňov, podľa miesta kde stážujete. Keď sa začínate učiť otázky, nezačínajte prvou = akútny koronárny syndróm je dlhá otázka a každého zbytočne deprimuje. Osobne odporúčam vybrať si najskôr obľúbené témy, nech máte aspoň niečo hotové. Keďže trojkombinácie sú pomiešané z rôznych oblastí tela. Jednotlivé otázky som si označila nejakou farbou podľa príslušnosti k sústave. Napríklad červenou boli otázky z GITu. Potom som sa to učila síce na preskačku medzi kombináciami, ale z jednej oblasti.
Ak si vytiahnete niečo čo neviete, v žiadnom prípade neskladajte!!!
Komisia je zložená zo 3-5 ľudí, každý skúša svoje. Zistite si, kto je malígny a na čo sa zameriava. Vždy to vedia aj jeho kolegovia a veľa z nich je ústretových a povie vám to.
Za čo sa vyhadzuje?
Každá klinika za niečo iné, vždy sú to ale urgentné stavy a IM. Dávajte si pozor na to, čo poviete. Všetko môže byť použité proti vám a nemáte právo na obhajcu… Všeobecne sa neodporúča moc zasahovať do AVRT a AVnRT v kardiu. Voldemort u svätých má rád hypertenziu. Druhý Voldemort u kardia totálne fičí na kardiu (prekvapivé, však?) Nepodceňujte aj jednoduché otázky, ako predoperačné vyšetrenie. Naučte sa vždy aspoň nejaký liek. Dôležité sú nežiaduce účinky Amiodaronu a Beta blokátorov, CPR.
Z čoho sa učiť?
Ja som sa učila z vypracovaných otázok 2.0, internetu – wikiskripta a stefajir, a Čéšky. Na EKG som používala EKG stručne, jasně, přehledně, Techmed a ekg.kvalitne. Pár dní som ekg naozaj vedela.
Gynekológia
Nezabudnite si na skúšku logbook! Štátnica nie je tak hrozná ako sa zdá. Učí sa to ľahko, pamätá horšie. Ale má to logiku a veľa viete zaimprovizovať. Sauron občas príde na skúšanie, ale skúša iba jedného 1-2 otázky a odchádza. Radšej pri ňom mluvte, nehovorte.
Praktická skúška: Jedna zo štyroch otázok je praktická. Rozprávate čo by ste robili počas nejakého zákroku alebo ako by ste niečo vyšetrili. Idete ju hovoriť priamo bez prípravy.
Štátnica:
Učenie trvá max 3 týždne aj s rezervou. Číta sa to z vypracovaných otázok celkom dobre a rýchlo.
Skúšanie prebieha tak, že prídete všetci do jednej miestnosti, kde vás privítajú. Potom si vytiahnete číslo otázky, pričom stále neviete, čo ste si vytiahli. Kombinácie sú už predpripravené. Ja som mala číslo 4. Následne si niekoľkých z vás vezmú a začnú skúšať praktickú otázku bez prípravy. Zvyšok čaká vedľa v miestnosti, kde sme mali semináre. Tých čo doskúšajú, posadia za stôl v strede miestnosti a nechajú vypracovávať 1-2 otázky. Tie následne idete povedať k ďalšiemu skúšajúcemu. A posledné k ďalšiemu. Takže ich vystriedate asi troch.
Všetci odpovedajú v jednej miestnosti, je tam hurhaj a nie je to moc príjemné. Milý starší pán hovorí veľmi potichu. Niekoľkokrát som sa ho musela pýtať čo sa pýta, lebo som nepočula a neskôr upozorňovať, že niektoré veci som už opakovane povedala. Ale bol celkom príjemný, len sme sa nepočuli.
Následne počkáte vonku na vyhodnotenie, ktoré prebehne opäť v miestnosti, kde sa skúšalo.
Potom sa odfotíte pred budovou a idete spokojne domov.
Za čo sa vyhadzuje?
Za zloženie otázok.
Z čoho sa učiť?
Mala som vypracované otázky a stačilo. Viete to doplniť Roztočilom a youtubom. Čo raz uvidíte, to už nikdy nezabudnete…blek.
Pediatria
Veľmi zaujímavá skúška a stáž. Týždeň ste na oddelení a ďalší beháte po ambulanciách.
Doktori na alergológii trpia často alergiami na medikov, nič si z toho nerobte. Na niektorých ambulanciách pacient za celú dobu nepríde. Zbierate opäť razítka, povolené sú dve absencie. Jednu z nich si odkrútite povinne podľa rozpisu na pohotovosti. Trvá to asi 2 hodiny jeden večer v týždni a je to naozaj super.
Praktická skúška: Opäť robíte Case report na pacienta. Ja som bola na novorodeneckom oddelení, kde som mala prideleného pacienta. Vyšetrovala som ho, referovala ho na vizite, ktorá tam bola každý deň a na konci týždňa doniesla asi 3-4 strany textu o ňom – hospitalizácia, priebeh, zákroky, biochémia, liečba a v skratke k jeho chorobe. Na niektorých oddeleniach sú trochu premotivovaní a zvyknú vracať reporty. Mne ho moja „super príjemná“ (čítaj ironicky) mladá doktorka nevrátila, ale skúšala ma také veci, ktoré naozaj boli mimo propedeutiky. Niektorí na iných oddeleniach držali stenu.
Štátnica
Štátnica sa pohybuje na stupnici od najlepšieho po najhoršie v závislosti od vybranej komisie. „Najstarší najmúdrejší“ skúšajú príjemne. Zvyšok vie rýpnuť. Do mňa jeden rýpal tak, že ma normálne nasral, čo sa bežne nestáva. 😀 . Ale nie je to také zlé.
Pozor však na nového alfu, ktorému sa starý spôsob skúšania už nepáči (hoci ho sám absolvoval) a zvažuje prekopať ho (!!!). Preto učenie určite nepodceňte.
Ak máte po interne, doučíte sa to aj za 2 týždne. Ak nie, tak si vyčleňte 3-4.
Z otázok čo by som si ja nechcela vytiahnuť to boli solídne nádory a syndróm týraného dieťaťa, vraj je tam toho viac než sa zdá, ale závisí to aj od komisie. Ani nič s alergiami u Saurona.
Za čo sa vyhadzuje?
Zoznam v skutku dlhý, všetko vám povedia na seminároch. Tu som vám spísala veci, na ktoré by ste sa mali zamerať:
Často sa spomína toto: Psychomotorický vývoj kojence, očkovací kalendár, zmeny TK, pulzu a KO podľa veku, prírastok hmotnosti, rast a obvod hlavičky, zloženie materského mlieka a zásady kojení dle WHO, kontraindikácie kojenia, vyšetrenie moču (a odber!, proste mu nalepíte sáčok), intolerancia vs alergia na mlieko, screening metabolických vad (všetkých 13, superdôležité), Tanner skóre, delenie srdečných vad (tuším cyano a acyano, až potom zvyšok, ale radšej si to overte), umelé výživy (ktoré a kedy – jedna doktorka sa na to zameriava), rehydratačné roztoky, laryngitis subglotica vs epiglottitis acuta (superdôležité), Downes skóre, horečka nejasné etiologie (tie tri semaforové stupne), terapiu dehydratácie
Tieto menej: dávkovanie NSAID, paracetamol, kortikoidy, adrenalín zbežne, HUS, idiopatická trombocytopenická purpura, zbežne vaskulitídy, pneumonie, pyelonefritídy v základoch – etiologie, prejavy,akútne stavy a trochu aj otravy, VUR, príznaky apendicitídy v detskom veku, febrilní křeče.
Z čoho sa učiť?
Vypracované otázky, internet a Pediatrie od Muntau.
Rodinné lekárstvo
Počas jedného mesiaca absolvujete stáž na pediatrickej ambulancii (jeden týždeň), u praktika (dva týždne) a geriatrii v Brne (jeden týždeň). Teoreticky (a aj prakticky) sa môžete spýtať svojho osobného praktika a bývalého pediatra „o láskavosť s rýchlym podpisom“ a absolvovať to oficiálne už počas letných prázdnin. Koordinátorka, u ktorej si pýtate formuláre, sídli v budove ako je biofyzika, 4 poschodie, pani Skládaná.
Geriatria sa absolvuje buď v Bohuniciach alebo u Milosrdných bratov, podľa toho, kde vás priradia.
Píšete report podľa ich vytlačeného dokumentu o pacientovi nad 75 rokov. Ten idete po stážach reportovať nejakému praktikovi, ku ktorému vás po skupinkách pridelia. Môžete sa medzi sebou aj vymeniť, ak vám nesedí deň alebo miesto. Niektorí sídlia v miestach Brna, kde sa vrany otáčajú.
Čo sa týka testu, na konci riešite všetci spolu otázky a je to celkom zábava. Nič sa nehodnotí, iba dochádzka na prednášky. Je jedna absencia.
Zdraví, prevence, zdravotnictví
Známe tiež ako Trojboj. Jediná skúška, ktorú by som si zopakovala. Taká bola príjemná.
Stačia vám bohato vypracované otázky. Prejdite si prioritne verejné lekárstvo, lebo tam proste nič nevymyslíte. Prvýkrát nedáva žiaden zmysel, druhý už ako tak. Tretí na rýchle zopakovanie a viete to aspoň na tú skúšku. Síce sa to nezdá, ale tie informácie sú celkom užitočné.
Prevent a epidemiológia si rýchlo prečítajte (rozsah vypraciek síce vydesí, ale čítajte to ako beletriu) a aj tak to budete vymýšľať na mieste. Občas sa spýtajú otázky od veci, ale ak ich neviete, nič sa nedeje. Kamoša sa pýtali na rozdiel smogu v Chicagu a Londýne. Ja som zase dostala tip na zdravý recept s vysokým obsahom vitamínu C.
Ak si niečo máte pozrieť, tak dezinfekčne a sterilizačné metódy a očkovací kalendár.
Ťahali sa štyri otázky, dve z toho boli z verejka. Verejko skúša anjel, ak neviete, vytiahne to z vás. Prinajhoršom povie za vás. Snažte sa čo najviac chytať. Je to skôr ako príjemný rozhovor a diskusia, než skúšanie ako na ostatných predmetoch. Skúšalo sa v jednej miestnosti, ale hurhaj tam nebol.
Mala som to ako štátnicu na koniec a bola to krásna bodka za všetkým aj vďaka peknému finálnemu príhovoru od komisie.
EXTRA:
Nestresujte viac, než musíte. Dali to ľudia doteraz, nejako to dáte aj vy. Je toho veľa ako obyvateľov v Číne, ale nemusíte vedieť úplne všetko. 99% lekárov je natoľko lucidných, že za hovadinu vás nevyhodia.
Index si vypisujte aj doma, tak či onak si všetci vypýtajú pred štátnicou váš index a požadujú, aby už bol vypísaný. Nebudete stresovať na mieste ako ja, lebo v tom momente si už ani nepamätáte, na akom predmete ste.
Pri oslavách pite veľa vody 😀 . Väčšina však oslavuje v posteli pod perinou.
ODKAZ na ZDROJE (vypracky, z ktorých som sa učila):
A nech šťastie stojí vždy na vašej strane!
[mailmunch-form id=“810720″]