Čo riešiť na pracovnom pohovore?

Štúdium medicíny skoro zakončené a teraz čo. Kedy rozosielať životopisy? Čo do nich napísať? Kam ich poslať? Koľkokrát?

Šiesty ročník utečie ako voda. Ani sa nenazdáte a budete MUDrci. Miesto oslovenia hej ty vás budú oslovovať „pán doktor/pani doktorka“ a vám to bude divné. Tešíte sa?

Na čo tie žvásty? Aby ste sa namotivovali a uvedomili si, že keďže to naozaj rýchlo utečie, nenechávajte si posielanie žiadostí na jún.

 

Kedy a komu posielať?

Čím skôr, tým lepšie. Nespravíte chybu, ak sa začnete informovať o možných pracovných pozíciách už pred Vianocami. Píšte na personálne oddelenie, primárovi, prednostovi a každému, kto niečo na vašom vysnívanom oddelení niečo znamená. Ak za pár týždňov neodpíšu, neváhajte sa ozvať opakovane. A opakovane. A opakovane. Ignorácia je veľmi častá, najčastejšie práve z personálneho oddelenia. Ak máte oddelenie blízko, zájdite tam osobne.

Čo posielať?

Vždy pripojte do prílohy životopis. Nech je to také automatické, ako umyť si ruky po použití WC (áno, to má byť automatické). Do tela emailu napíšte kto ste a čo chcete. Môžete zmieniť aj pár lichôtok a vtieravých poznámok, prečo práve ich oddelenie. Ak máte nejaké odporúčacie listy, tiež ich pripojte. Ak nemáte, nehanbite sa o ne požiadať nejakého doktora, ktorý si vás pamätá.

 

Životopis, čo do neho?

Nezabudnite, prosím vás, na správnu formu životopisu. Na otázky ako to má asi vyzerať nebudem v správach odpovedať, nakoľko google má veľmi dobré odpovede. Zhrniem to sem: dajte tomu peknú formu (nebuďte leniví stiahnuť si peknú šablónu). Meno, adresa, tel. číslo, email beriem ako samozrejmosť. Dosiahnuté vzdelanie. Nezabudnite napísať aj extra krúžky či záujmové činnosti. Doterajšia prax – ak ste robili brigádu v Tescu, tak ich to zaujímať moc nebude. Ak ste boli na nejakej stáži, určite to napíšte. Nezabudnite napísať aj letné prázdninové praxe, ktoré ste si „poctivo“ odkrútili, hoci ste len držali stenu, aby nespadla. Jazykové znalosti!! A osobné vlastnosti.

 

Pozvali ma na pohovor, čo teraz?

Pekne sa oblečte. Ako keby ste išli na skúšku, keďže pocity z pohovoru a zo skúšky sú skutočne veľmi podobné. Mala som možnosť

vyskúšať si pohovor vo štátnej nemocnici, vo fakultke a u súkromníka. Vo všeobecnosti, každý veľmi rád zmienil svoje výhody a zdôrazňoval nevýhody ďalších dvoch možností. Všetci sa však pýtali podobné otázky:

  1. Prečo ste si vybrali práve tento odbor?
  2. Prečo práve naša nemocnica? Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?
  3. Čo chcete dosiahnuť?
  4. Aký plat si predstavujete?
  5. Kam ste ešte posielali žiadosti?

 

Čo sa nesmú spýtať a keď sa spýtajú, vy nemusíte odpovedať?

Plánujete deti? Dámy, na to narážka určite príde. Takže zatiaľ neplánujete, aj keď veľa z vás určite plánuje. Ak sa musíte dotazovať, prečo by sa vás potencionálny zamestnávateľ toto pýtať nemal, zapojte selský rozum J.

 

Čo sa máte spýtať vy?

  1. Aké sú platové podmienky (nehanbite sa).
  2. Aký je úväzok? TPP – trvalý pracovný pomer alebo 1,0 úväzok beriete. Čokoľvek nižšie už je na dlhé zváženie. Doktorát v dennej forme phd + 0,1 úväzok s nemocnicou neodporúčam. Predstavte si desatinu plného úväzku s tým, že budete robiť to, čo robí lekár na celý. Za tú desatinu platu. Phd robí cca 650€ (ak sa dobre pamätám), takže sa vyšplháte po šiestich rokoch štúdia na možno 750€. Predavačka v Lidli má viac a za menšiu zodpovednosť. Máte svoju cenu. Vaše vzdelanie má svoju cenu. Vaša budúcnosť má svoju cenu. Myslite na to. Z phd úväzku do atestačného programu rátajú iba niekoľko rokov. Napr. zo 4 rokov na phd máte do atestácie zarátané 2 roky. Ak atestácia trvá originálne 5 rokov, musíte ďalšie 3 makať ako neatestovaný. Takže miesto 5 rokov školenia sa, aby ste mali dvojnásobný plat ( :D) vám to bude trvať 7 rokov. Ak sa zadarí a padne do toho materská, tak aj dlhšie.
  3. Aké sú možnosti ďalšieho vzdelávania? Zistite či púšťajú zamestnancov na konferencie a semináre a možnosti vzdelávania v atestácii. A či vôbec púšťajú pracovníkov atestovať.
  4. Ako často sú nočné služby, príslužby atď a koľko sa za ne platí.
  5. Či ste na službách hodení do vody, alebo máte niekoľko ochotného „vedľa seba“.
  6. Aké majú spektrum výkonov. Pri veľmi úzkych môžete mať problém pri ich získavaní do logbooku.
  7. Aký je kolektív? Kamarátsky? Alebo sa tam ľudia nemajú radi a vy by ste tam iba zbytočne trpeli ohováračky.
  8. Odporúčam uloviť si nejakého obetného baránka z radov pracovníkov a spýtať sa ho na interné vecičky. Je to síce trochu vtieravé, ale ak chcete info „behind the scenes“,  na pohovore sa ho určite nedozviete.

Neodporúčam zameriavať sa čisto iba na jednu nemocnicu a poslať si iba jednu prihlášku. Pokiaľ nemáte vo veľkej obľube adrenalín (čo vlastne asi máte, keď ste na medicíne). Ak stále nie ste rozhodnutí, čo chcete robiť, zaspomínajte si, na ktorých predmetoch ste nemali chuť vyskočiť z okna. Niečo sa určite nájde 🙂 . Pevné nervy pri hľadaní zamestnania a na skúškach!