Atestácia: Čo? Kde? Kedy?

Hurá, titul získaný a šup do práce. Škoda, že po skončení vysokej školy ste stále ešte v plienkach a nesmiete robiť bez dohľadu špecializovaného lekára – lekára s atestáciou. Ako atestáciu získať? To si prečítate v článku.

Čo najskôr riešiť? Nezabudnite sa najskôr zapísať do komory a vyžiadajte si kód lekára. Viac nájdete v tomto článku: Čo riešiť po skončení medicíny?

  1. Overte si či je vaše pracovisko akreditované. Bez toho to nejde.
  2. Vypíšte si prihlášku a odošlite potrebné dokumenty. Otázkou ostáva, kam sa prihlásiť? V súčasnosti ponúkajú špecializačné vzdelávanie tieto školy (pridané odkazy priamo na stránky špecializačného štúdia).

www.szu.sk

www.upjs.sk

www.jfmed.uniba.sk

www.fmed.uniba.sk

 

(Ak nájdete ďalšie, dajte mi vedieť. Určite ich pridám)

 

Určite budete potrebovať kópiu diplomu, potvrdenia o zaradení do lekárskej komory, o pridelení kódu lekára. Tieto tri dokumenty s vami pôjdu snáď všade.  Ďalšie dokumenty typu – prihláška, GDPR sú k dispozícii na jednotlivých linkoch.

  1. Zbierajú prihlášky do 30.9. (a zápis je od 1.10) alebo od 31.1. (zápis od 1.2) príslušného roku.
  2. Následne vás pozvú na podpis dokumentov a prevezmete si Index a Logbook. Ak som to pochopila dobre, sú to vaši noví najlepší kamoši, ktorých budete všade vláčiť a zbierať pečiatky za úkony.

Pracujete pod svojím školiteľom (musí to byť lekár s atestáciou – väčšinou, ale nie výlučne, je to primár). Ja som si vybrala smer, kde nemusí behať „kolečka“. Teda nemusím byť na iných oddeleniach. Vy ostatní pravdepodobne áno. Niekoľko mesiacov budete na inom pracovisku. Niektorí z vás musia získať najskôr kmeň (napríklad internistický).  Keď si rozkliknete svoj akreditovaný študijný program napríklad v tomto linku , zistíte, čo musíte splniť a aké oddelenia musíte pobehať, aby ste sa k atestácii vôbec dostali. V logbooku máte zoznam výkonov a samozrejme k nim získávate za vykonanie razítka.

Musíte poctiť svojou návštevou aj povinné semináre.

Medzitým pracujete ako sekundárny lekár pod dozorom atestovaného odborníka. Prácu by po vás mali do atestácie kontrolovať.

 

Dôležité info:

Počas špecializačného štúdia budete v kontakte so svojim študijným oddelením, kam budete hlásiť všetky zmeny. Tieto zmeny sa však netýkajú len zmeny pracoviska alebo školitela, ale aj takých vecí ako je rodičovská/materská dovolenka, zmena mena (dámy, keď sa vydáte a vezmete si partnerovo meno), zmena adresy, zmeny kontaktov atď. Netreba to podceňovať .