Placentofágia je konzumácia vlastnej placenty postpartum. Placenta sa dá pripraviť hneď na niekoľko spôsobov – čerstvá raw alebo zamrazená hneď po pôrode, tepelne upravená, vysušená na prach alebo v tabletách.
Proces spracovania do tabliet spočíva v nakrájaní placenty na pásiky, dehydrovaní v sušiči na jedlo, následne je spečená v rúre, rozdrvená na prach a vložená do kapsúl. Delikatesa.
Placentofágia
Čo je to placenta?
Placenta vzniká z trofoblastu a syncytiotrofoblastu. Je prirastená k endometriu, teda výstelke maternice. Má metabolickú (dodávka nutientov a eliminácia odpadu!) a sekrečnú aktivitu. Je to endokrinný orgán, ktorý produkuje estrogén, progesterón, ľudský placentárny laktogén, oxytocín, thyroid-stimulačný hormón, adrenokortikotropný hormón, kortikotropín-uvoľnujúci hormón.
Čo sa o nej tvrdí a aká je pravda? Dozviete sa nižšie:
Placenta má v sebe veľa živín
Placenta môže obsahovať niekoľko prvkov ako kobalt, železo, meď, mangán, molybdén, rubídium, selén, stroncium, zinok, avšak všetko toto množstvo dokážeme prijať z bežnej potravy.
Obsahuje aj malé množstvo železa, ktoré sa odporúča konzumovať post partum, ale na dostatočnú suplementáciu ani zďaleka nestačí. Bezpečnejšie je v prípade potreby suplementovať železo doplnkami od lekára.
Placenta obsahuje hormóny
Áno, placenta obsahuje hormóny, avšak ich koncentrácia je výrazne zredukovaná prípravou. Zároveň je otázna využiteľnosť takýchto hormónov. Hormóny bielkovinovej povahy sa z tráviaceho traktu nevstrebajú.
Estrogén je v placente zastúpený vo väčšom množstvo, avšak v období šestonedelia je jeho požitie kontraindikované pre zvýšené riziko trombózy.
Placenta zvyšuje laktáciu
V raw placente boli nájdené vyššie koncentrácie hPL, ktorý má stimulačný efekt na tvorbu mlieka a skorý nástup laktácie, avšak jeho obsah bol spolu s ďalšími hormónmi nájdenými v placente (oxytocín, estrogén, protesterón, ACTH, CRH) výrazne znížený po úprave. Zatiaľ sa ukazuje, že efekt je nedostatočný.
Placenta môže spôsobiť predčasnú pubertu u bábätka
Estrogén z placenty môže spôsobiť predčasnú pubertu u bábätka ako zväčšenie pŕs a vaginálne krvácanie.
Placenta obsahuje ťažké kovy a toxické prvky
Áno, v placente sa našli nízke koncentrácie arzénu, kadmia, ortuti, olova, a hoci ich level bol vyšší ako štandardy v jedle, stále boli pod hranicou toxicity. Vyššie hladiny kadmia majú najmä fajčiarky.
Zároveň by nemala byť konzumovaná placenta po cisárskom reze v celkovej anestézii, lebo môže obsahovať anestetiká.
Placenta znižuje výskyt popôrodnej depresie
V placentových tabletách boli detekované určité hladiny hormónov a je na debatu či by to bola dostatočná substitúcia a aké množstvo by sa vedelo dostať do krvi. Otázka bezpečnosti je ešte viac na mieste.
Placenta má v sebe mikroorganizmy
Nedávne štúdie ukazujú podobnosť medzi mikroorganizmami v placente a tými v ústnej dutine. Pravdepodobne počas tehotenstva tieto nepatogénne baktérie prechádzajú cez tráviaci trakt na placentu a na plod.
Avšak! Placenta pri pôrode prechádza pôrodnými cestami a tie veru sterilné nie sú. V case reporte (CDC) sa novorodenec nakazil streptokokom z skupiny B.
Ďalšou otázkou ostáva či je pri príprave takýchto produktov z placenty dodržaná dostatočná hygiena a nedôjde ku kontaminácii, keďže takáto príprava nie je ničím regulovaná.
Čo dodať na záver?
V riadne upečenej placente najskôr nebude nič extra toxické, ale ani žiaden benefit. Priaznivci často opakujú, že aj v prírode jedia živočíchy svoje placenty. To môže mať niekoľko dôvodov, mimo iné vyčerpanie organizmu po pôrode a teda načerpanie živín alebo ochrana pred predátormi, ktorý by mohli vycítiť krv.
Nakoľko to potrebujeme ako ľudstvo, to je dosť otázne. Už dlho po mne žiaden tiger po pôrode nevyštartoval.
Celková náhrada živín pre ľudí je vhodnejšia práve z vyváženej stravy, v prípade nutnosti zo suplementácie vhodne zvolených doplnkov (napr. železo), ktorého množstvo aj bezpečnosť sú lepšie strážené.
Placentofágia by nemala byť odporúčaná zdravotníkmi vzhľadom na svoje potencionálne riziká a minimálny pozitívny efekt.
(všetky zdroje nájdete prelinkované priamo v článku)
Zdroj foto: môj +pixabay