Q&A o hormonálnej antikoncepcii

Pred napísaním článku som dala na Instagrame možnosť napísať svojim followerom, čo by ich o hormonálnej antikoncepcii zaujímalo. Časť odpovedí nájdete v článkoch, ďalšiu časť uvádzam nižšie.

Séria článkov o hormonálnej antikoncepcii vytvorená v 2022 sa venuje jej kombinovanej forme. V prípade, ak nájdete v článku nezrovnalosť alebo máte novšie informácie, prosím dajte mi obratom vedieť na: b.pathological@gmail.com 

 

 

Ovplyvňuje užívanie HAK výber mužov kvôli ich vôni?

V tejto štúdií majú na to podozrenie. Zatiaľ v tejto štúdii  to vyzerá, že užívanie HAK neovplyvňuje chemosenzorické vnímanie u žien.

Na presnejšie výsledky si ešte budeme musieť počkať.

 

Je časté, že po vysadení nastane PCOS syndróm?

Skôr nie. HAK nespôsobuje PCOS. Potláča ho. PCOS nemá zatiaľ presne zistenú príčinu – premýšľa sa o kombinácii genetiky, environmentálnych faktorov, lifestylu.

 

Do akej mieri ovplyvňuje rast chĺpkov na tvári?

Využíva sa ako súčasť liečby hirsutismu. Presnú „mieru“ som nenašla. Estrogény v HAK ale ovplyvňujú testosteron, ktorý býva za chĺpky často zodpovedný.

 

Liečba hypotalamickej amenorey?

Nemali by sa používať, treba vyriešiť príčinu.

HAK ako liečba akné?

HAK ovplyvňuje hladinu androgénov, čo zníži tvorbu mazu, čo zlepší akné alebo na akné z cyklických zmien.

Liečba akné patrí do rúk kožného lekára.

 

HAK a endometrióza?

HAK znižujú estrogén, vďaka ktorému znižuje rast „endometriálneho“ tkaniva v endometrióze.

 

„Hormonálna antikoncepcia je jediná metóda ochrany“

Nie je. Okrem HAK máme IUDs, prezervatívy, pesary, STM metódu atď. Možností ako znížiť šancu na otehotnenie je veľa a každej zapasuje niečo iné.

 

HAK a vypadávanie vlasov

HAK môže u predisponovaných jedincov spôsobiť vypadávanie vlasov. Tieto ženy mávajú v rodinnej anamnéze vypadávanie vlasov súvisiace s hormónmi.

Princíp spočíva v tom, že vlasy sa presunú z fázy rastu do fázy pokoja skôr než by mali – nastane tzv. telogénne efluvium. Vtedy môže vypadnúť viac vlasov.

Jedná sa o proces, ktorý je dočasný. Keď si organizmus zvykne na hormóny, aj vlasy by sa mali ustáliť. Ďalšou možnosťou je zmeniť za inú tabletku alebo prejsť na nehormonálnu formu ochrany.

 

S akými liekmi HAK interaguje?

Je to veľmi rôzne. Odporúčam zadať svoju antikoncepciu sem: https://www.drugs.com a pozrieť si interakcie. Veľmi dobrá stránka aj na  interakcie s inými liekmi.

Čo sa týka jedla, nie sú preukázané zatiaľ žiadne interakcie. Najčastejšie sa spomína jedine ako možná interakcia ľubovník bodkovaný alebo grep. Ani vitamín C ani mlieko nie sú zatiaľ preukázané.

 

Spôsobuje HAK priberanie?

Zatiaľ nie sú dôkazy, že by užívanie HAK spôsobovalo priberanie tukov. V niekoľkých štúdiách neboli rozdiely alebo boli len minimálne rozdiely v pribratých kilogramoch tuku medzi placebo a užívateľkami HAK.

Konkrétne v tejto štúdii porovnávali 150 žien v krátkodobom časovom horizonte – 3-4 mesiace a nenašli asociáciu medzi užívaním HAK a priberaním/zmenou telesnej konštitúcie u žien.

U menšieho počtu žien môže užívanie estrogénov v antikoncepcii spôsobiť spočiatku zadržanie vody, čo môže ukázať vyššiu ručičku na váhe.